Fontos tudnivalók a haszonélvezeti jogról
Fontos tudnivalók a haszonélvezeti jogról
A haszonélvezeti jog még a tulajdonjogot is erősen korlátozó jog, ezért nagyon fontos, hogy mindenképp olyan személyre ruházzuk, akiben maximálisan megbízunk!A haszonélvező élete végéig lakhatja, vagy akár ki is adhatja a birtokában lévő ingatlant!
- A haszonélvezeti jog létrejöttéhez nem feltétlenül szükséges szerződés!
Erre példa az özvegyi haszonélvezeti jog, amely magába foglalja mind az ingatlan, mind a benne lévő ingóságok örökös használati jogát. - A haszonélvező nem rendelkezhet a tulajdonos birtokában lévő ingatlannal, ingóságokkal, csak használhatja azokat!
- A haszonélvező feladata a használathoz kötődő költségek megtérítése!
- A haszonélvező nem köteles a felújítási, valamint a korszerűsítési munkálatok megfizetésére, ezen költségek a tulajdonost terhelik!
- Amennyiben a haszonélvező nem rendeltetésszerűen használja az ingatlant, a tulajdonos biztosítékot követelhet, amelynek hiányában felfüggesztetheti a haszonélvezeti jogot!
- A tulajdonos megterhelheti az ingatlant!
- A haszonélvezeti jog nem ruházható át másra, azonban a birtoklás, a használat, valamint a hasznok szedésének joga néhány esetben igen!
- A haszonélvező ellenértéket kérhet haszonélvezeti jogáról való lemondásáért!
- A haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan néhány esetben a haszonélvező hozzájárulása nélül is eladható!
- A haszonélvezeti jog az ingatlanból való kiköltözés után nem szűnik meg, azonban a tulajdonos jogosult lesz annak használatára!
- A haszonélvezeti jognak határideje van, és minden esetben korlátozott időre, legjeljebb a haszonélvező haláláig áll fenn!
Jogi személy haszonélvezeti joggal szintén korlátozott ideig, legfeljebb 50 évig rendelkezhet!
Ezek lennének tehát a legfontosabb tudnivalók a haszonélvezeti joggal kapcsolatban.
Remélem, hogy ismét hasznos információkat adhattam!