Ingatlan eladás: egyedül, vagy segítséggel?
Ingatlan eladás: egyedül, vagy segítséggel?
A tulajdonosok véleménye megoszlik, viszont én azt mondom, ha van egy jó értékesítő felbecsülhetetlen!
Először is, adok néhány tanácsot, amennyiben úgy döntesz, hogy mégis egyedül szeretnél eladni.
Figyelj arra, hogy nem mindegy, hogyan jelenik meg legelőször az ingatlan a piacon, továbbá az sem, hogy hogyan kezeled az ügyfeleket. Elég egyetlen mondat és vége az üzletnek!
70%-ban az első ajánlat a legjobb, bár sok tulajdonos ezt csak a végén látja be. Úgyhogy alaposan fontold meg az első ajánlatot!
Továbbá bízz meg egy profi fotóst, hogy tökéletes képeket, és alaprajzot készítsen!
Tapasztalatom szerint sok tulajdonos 1-2 hónapig saját maga próbálja meg eladni otthonát, és, ha nem sikerül, csak utána bíz meg egy értékesítőt. Így valószínűleg sokkal alacsonyabb árat fog kapni, mivel addigra már hónapokat töltött az ingatlan a piacon.
A másik buktató az lehet, ha olyan ingatlanost bízol meg, aki magasabb árat mond, mint amennyiért el tudja adni. Lehet, hogy szerencséd lesz, és jön egy érdeklődő, aki ajánlatot tesz, de nem ez a jellemző.
Tegyük fel, hogy a hirdetésedre heti 2 olyan érdeklődő jelentkezik, aki meg is tekinti az ingatlant. Egy profi szakember segítségével ennél sokkal többen érdeklődnének! Nemrégiben volt egy megbízásom, ahol a tulajdonos azt mondta, heti 1-2 személy nézi meg a lakásást. Miután engem megbízott, 3 nap alatt 15 ügyfelet vittem. Nem mindegy, hogy 1-2, vagy 15 potenciális vásárló jelöltről van szó.
Továbbá pszichológiailag is másként hat az emberekre, ha azt látják, hogy egymás után jönnek az érdeklődők.
Még egy fontos dolgot megemlítenék: amennyiben te magad árulod az ingatlant, akkor érzelmi veszélybe sodorhatod az eladás menetét. Természetes, hogy mindenki a sajátját védi. A vevő nyilván a szemedbe fogja mondani, hogy neki mi nem tetszik, azonban, ha te ezen megsértődsz, vége az üzletnek!
A vásárlók kritikái olykor kemények lehetnek, viszont, ha megbízol engem, akkor az érdeklődők összes szeszélye rajtam csapódik le. Nekem fogja elmondani, hogy mi tetszik, és mi nem tetszik neki. Mivel én objektíven nézem a dolgokat, és gyakorlatom van az értékesítésben, jobban tudom kezelni a helyzetet.
A vásárlók nem fognak többet fizetni csak azért, mert neked szentimentális érzéseid vannak. A profi értékesítő érzelemmentesen, versenyképesen árazza be az ingatlant, hogy minél több vonzó ajánlatot kaphass!
Fontos, hogy ha ügynököt bízol meg, kérdezd meg tőle,hogy pontosan mi az eladási stratégiája! Ne az alapján válassz, hogy ki mondja a legmagasabb árat az ingatlanra, vagy, hogy ki dolgozik a legalacsonyabb jutalékon! (Egy jól kidolgozott marketing-stratégiára elmehet havi 2-300.000 Ft is, és, ha valakinek ennyi az össz. jutaleka, akkor vajon miből finanszírozza ezt?)
A vételi ajánlatnál minden pontra figyelni kell! A feltételek ugyanolyan fontosak, mint maga az eladási ár. Mielőtt aláírnád a szerződést, minden részletre, és eshetőségre térjetek ki: pl., hogy mi lesz az eladás menete, mit tudsz tenni, ha jön egy jobb ajanlat, stb.
Minden tettünket belső kérdések vezérlik, akár tudatában vagyunk ennek, akár nem!
Ha egy igazán megbízható, tapasztalt ingatlanértékesítőt keresel, akkor fontos, hogy a megfelelő kérdéseket tedd fel neki:
- Teljes, vagy csak részmunkaidőben dolgozik?
Aki teljes munkaidőben dolgozik, annál sokkal nagyobb lesz az esély a sikeres megbízásra. - Mennyi ingatlant adott el az elmúlt egy-két évben?
Figyelj arra is, hogy ne csak rávágjon valamit az értékesítő, hanem pontosan mondja meg, hogy mit mennyiért adott el! Továbbá kérd, hogy egy pár ingatlanról mutasson olyan adatokat (esetleg képeket), amik alapján biztosan tudhatod, hogy valóban rajta keresztül keltek el! - Jelenleg hány eladó ingatlannal foglalkozik?
Vigyázni kell azzal, hogy, ha túl sok megbízása van, akkor lehet, hogy nem fog tudni elég időt szánni rád, viszont, ha jelenleg nem foglalkozik egy ingatlannal sem, akkor azon kell elgondolkodni, hogy annak vajon mi az oka. - Miként szűri meg ügyfeleit?
Az értékesítő mondjon egy-két dolgot, hogy mi alapján invitálja megtekintésre az ügyfeleket. - Milyen garanciát ad abban az esetben, ha nem tudja eladni az ingatlant?
Erre a kérdésre szerintem kevesen fognak tudni választ adni, mert legtöbben nem vállalnak garanciát. - A jelenlegi piacon mennyit ér az eladni kívánt ingatlanod, és ezt mi alapján gondolja?
A tökéletes válasz az, ha az értékesítő már sikeresen eladott pár ingatlant a környéken, és jelenleg is foglalkozik 1-2-vel. - Jelenleg milyen hasonló, környékbeli ingatlanok vannak a piacon?
Az értékesítőnek tisztában kell lennie a környékkel, és az árakkal is! - Mi az eladási stratégiája?
A közvetítő felvázolja, hogyan is fog zajlani az értékesítés. - Milyen hirdetési konstrukcióval dolgozik?
Mutasson pár hirdetést, melyek alapján eldöntheted, hogy, ha te látnád őket, elmennél-e megtekinteni az ingatlant! - Mennyire kiemelten foglalkozik a hirdetésekkel?
Több ezer, de akár százezer Ft-ot is lehet költeni egy nap alatt egy hirdetésre, de van, aki semennyit nem szán rá, ezért nagyon fontos erről tájékozódni! - Milyen fotókat készít?
Ez az egyik leglényegesebb kérdés! A jó képek kulcsfontosságúak lehetnek az eladásban, ezért az értékesítő rendelkezzen minimum egy tükörreflexes géppel, mert bár a telefon, és a mini kompakt gép jó lehet aprócikkek árusításnál, egy ingatlannál ennél több kell! - Mennyi idő alatt adja el az ingatlant?
Aki 1 évet kér az eladásra, az nem bízik saját magában! Te miért tennéd? - Hány éve értékesít ingatlanokat? Szerepel a névjegyzékben?
OKJ-s vizsgával minden értékesítőnek rendelkeznie kell! Tapasztalatnak pár év elegendő. - Volt már problémás ügye, ahol nem voltak elégedettek az ügyfelek?
A legjobb, ha az értékesítőnek van egy saját oldala/fóruma, ahol meg lehet tekinteni az értékeléseket. - Milyen alaprajzot készít az ingatlanról?
Ezt a hirdetésben be tudja mutatni. Ami nagyon fontos, hogy a pontos, méretarányos, és 3D-s alaprajz a nyerő, ami minden információt tartalmaz! - Kérdezd meg, hogy szerinte hogyan tudnád felkészíteni az ingatlant az eladásra?
Egy előző blogomban 50 tipp van erre. - Ha drágábban szeretnéd eladni az ingatlant, akkor milyen módosításokat, vagy átalakításokat érdemes csinálni a lakásban?
Ingatlantól, és az értékesítő tapasztalatától függ! - Milyen gyakran fogjátok tartani a kapcsolatot?
Mondhat bármit, legtöbb esetben ez csak utólag derül ki. - Miért bízd meg az értékesítőt?
Természetesen előnyöket, és érveket fog felsorolni. - Mennyi a sikerdíj?
Az üzlet nem a sikerdíj összegén fog múlni egy profi értékesítőknél! Itt csak megtudod, hogy mégis mekkora összegről van szó. - El tudná mesélni az eladás menetét?
Lépésről lépésre elmondja a folyamatot. - Foglalkozik most az tiédhez hasonló lakással?
Amennyiben a környéken dolgozik, biztosan fog hasonló lakással foglalkozni. - A hasonló ingatlant mennyi ideje árulja? Milyen áron?
Így össze tudod hasonlítani a saját ingatlanoddal. - Egyedül fog foglalkozni az ingatlannal, vagy kollégái is fogják hirdetni?
Amennyiben többen hirdetik, tedd fel magadnak a kérdést: Hogyan tud valaki olyat eladni, amit nem is ismer? - Minden megtekintéskor itt lesz?
Nagyobb cégeknél nem minden esetben van jelen az értékesítő. Akivel szerződést kötöttél, kérd meg, hogy minden megtekintéskor legyen ő is a helyszínen! - Tud referenciamunkát mutatni a tulajdonosok elérhetőségével?
Sokan mondanak sok mindent, viszont a pozitív referenciák mindenképp meggyőzőek!
Néhány szempont, amire figyelj:
- Megjelenés
- A te érdekedet képviseli?
- Mindig elérhető?
- Kérdezz meg legalább 3 értékesítőt az árral kapcsolatban!
- Ha szerződés nélkül dolgozik, ne vedd komolyan!
- Ha azt mondja, hogy próbáljátok meg nagyon magas áron eladni, szintén ne vedd komolyan!
- Egy jó értékesítő több százezret, akár milliót is meg tud spórolni neked, ezért nagyon fontos, hogy kit választasz!
Köszönöm, hogy elolvastad ezt a fejezetet is! Remélem, hogy ismét tudtam segíteni!